Powrót

Rozmawiamy o wyzwaniach dla branży

W dniach od 9-11 marca w Katowicach odbył się II Kongres Wyzwań Zdrowotnych. To największa konferencja na temat ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas której odbyło się kilkadziesiąt sesji panelowych, debat i prezentacji.

Uczestnikami dyskusji byli m.in. wiceministrowie zdrowia Krzysztof Łanda i Marek Tombarkiewicz, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna oraz wielu wybitnych ekspertów z dziedziny medycyny, polityki zdrowotnej i gospodarki.

W ramach Kongresu odbyły się sesje poświęcone zagadnieniom polityki lekowej oraz miejsca przemysłu farmaceutycznego na gospodarczej mapie Polski.

W czasie pierwszej z debat minister Krzysztof Łanda zaprezentował założenia nowej polityki lekowej, której podstawowym celem ma być zapewnienie polskim pacjentom bezpiecznych i skutecznych leków. Wart odnotowania jest fakt, że resort zdrowia dostrzegł w polityce lekowej również instrument wsparcia rozwoju kraju. Producenci, którzy zaliczą się do grona partnerów polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego Polski, będą mogli liczyć na  preferencje przy ustalaniu cen z jakimi ich produkty będą obejmowane refundacją.

Zgodnie z zapowiedziami ministra  premiowane będą inwestycje w badania i rozwój oraz produkcję farmaceutyków w Polsce, poziom i jakość zatrudnienia, wielkość eksportu oraz wysokość płaconych podatków.

Polpharmę w panelu nt. polityki lekowej reprezentował Sebastian Szymanek, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny Polska, który docenił rolę prowadzonego obecnie przez Ministerstwo dialogu z przemysłem, a jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność dogłębnej analizy oceny wpływu planowanych regulacji i  ostrożności w formułowaniu nowych zapisów.

W drugiej debacie poświęconej znaczeniu przemysłu farmaceutycznego wątek wpływu na gospodarkę zabrzmiał jeszcze mocniej. Obok ministra Łandy udział w dyskusji wzięli przedstawiciele Polpharmy – wiceprezes zarządu Ireneusz Martyniuk oraz Marek Cichocki, Szef Zespołu Operacyjnego R&D, a także przedstawiciele innych firm farmaceutycznych działających w Polsce oraz instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Ireneusz Martyniuk podkreślił rolę sektora farmaceutycznego jako katalizatora rozwoju gospodarczego kraju oraz zwrócił uwagę, że najważniejszym aspektem polityki państwa umożliwiającym długoterminowe inwestowanie powinna być przewidywalność i transparentność.  Z kolei Marek Cichocki na przykładzie Polpharmy przedstawił innowacyjność producentów leków generycznych, udowadniając, że podział na firmy innowacyjne i generyczne nie ma już racji bytu.

Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami panelistów Polpharmy oraz p. Macieja Sobolewskiego z DELab Uniwersytet Warszawski.