Powrót

Polpharma wśród 500 największych firm w regionie

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA zajęły 244. pozycję wśród 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Ranking „TOP 500 CEE” – przedsiębiorstw sklasyfikowanych pod względem obrotów wygenerowanych w 2017 r. – przygotowała po raz trzynasty międzynarodowa grupa Coface.

Tegoroczny ranking to bardzo duży awans Polpharmy – rok temu firma została sklasyfikowana na 422. pozycji. W zestawieniu uwzględniono firmy z Chorwacji, Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na pierwszym miejscu uplasował się PKN ORLEN.

„Rosnąca pozycja Polpharmy w rankingu to potwierdzenie dynamicznego rozwoju naszej firmy. Jesteśmy polskim czempionem narodowym i jedną z wiodących firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej” – mówi Markus Sieger, prezes Polpharmy. „Intensywnie inwestujemy w badania i rozwój, nowoczesną infrastrukturę oraz biotechnologię. Mamy nadzieję, że polskie firmy nadal będą umacniać swoją pozycję w regionie CEE, przyczyniając się do rozwoju całej polskiej gospodarki.”

Polska od lat w czołówce                                                                                                       

Polska pozostaje liderem rankingu nieprzerwanie od początku jego istnienia. W tej edycji zestawienia, w gronie największych 500 przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, znalazło się 175 firm (35 proc.) z Polski, z czego aż 6 w pierwszej dziesiątce. Ich łączny obrót za 2017 r. sięgnął niebagatelnej wartości 262,4 mld euro.

O rankingu

Ranking „TOP 500 CEE” przygotowała firma Coface, międzynarodowy ubezpieczyciel należności i wywiadownia gospodarcza. W opracowaniu rankingu są analizowane m.in. takie czynniki, jak struktura sektorowa, zmiany rentowności i zatrudnienia oraz kondycja rynków, na których działają przedsiębiorstwa. W przypadku grup kapitałowych przedstawiono skonsolidowane wyniki spółek z grupy, co umożliwiło pokazanie rzeczywistego znaczenia i siły największych koncernów z regionu. W Polsce najnowsza edycja została ponownie przygotowana wspólnie z dziennikiem Rzeczpospolita, a uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbyło się 5 września 2018 r., podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, w Salonie Rzeczpospolitej.